fbpx

Jakie akcesoria są potrzebne do prawidłowego montażu folii grzewczej ?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Akcesoria do montażu folii grzewczej :

???? Folia grzewcza (do wyboru 110W/m2 lub 220W/m2).

???? Puszka instalacyjna.

???? Peszel — rura karbowana.

???? Przewody zasilające jednożyłowe (np. niebieski i czerwony).

???? Taśma samowulkanizująca.

???? Konektory (zaciski łączące folię z przewodem).

???? Termostat pokojowy.

???? Podkład izolacyjny.

???? Folia paroizolacyjna (opcjonalnie).

Rozplanowanie, aby odpowiednio zamontować folie grzewczą.

Na początku warto odpowiednio rozplanować całe przedsięwzięcie, wybierając odpowiednie miejsce dla puszki instalacyjnej, czujnika temperatury podłogi i przewodów zasilających. Warto natomiast umieścić puszkę na wysokości około 1,2 m, podobnie jak włączniki do świateł oraz w miejscu, gdzie nie padają na nią promienie słońca. Następnym krokiem będzie przygotowanie powierzchni pod folię grzewczą, oczyszczając ją i rozkładając folię paroizolacyjną oraz podkład izolacyjny o grubości 5 mm. Podkład posiada właściwości termoizolacyjne kierując ciepło w odpowiednią stronę. Świetnie niweluje również nierówności i umożliwia wycięcie tuneli na przewody oraz zagłębienia na miejsca połączeń folii z zaciskami. Na tak przygotowanym podłożu możemy przystąpić do rozkładania folii grzewczej na podczerwień, pamiętając o kilku zasadach:

Przygotowanie folii grzewczej :

1️⃣ Folię grzewczą rozkładamy min. 5 cm od ściany z zachowaniem odległości między poszczególnymi pasami od 0,5 cm do 1 cm. Warto pamiętać również, aby nie montować folii pod meblami bez nóżek.

2️⃣ Przycinamy do odpowiedniej dla nas długości zgodnie z oznaczeniami na folii grzewczej.

3️⃣ Musi być rozłożona równo, bez zagięć i zakładek.

4️⃣ Folię grzewczą mocujemy do maty izolacyjnej za pomocą taśmy samoprzylepnej.

Wykonanie połączenie folii grzewczej

Po ukończeniu rozkładania folii grzewczej przechodzimy do kolejnego kroku, wykonania połączenia elektrycznego. Używamy do tego konektorów, które łączą przewód elektryczny z folią grzewczą. Przy pomocy specjalnych kleszczy zaciskowych, montaż odbywa się szybko i bezproblemowo. Wszelkie połączenia elektryczne zabezpieczamy taśmą samowulkanizującą. Czujnik temperatury podłogi umieszczamy tuż pod matrycą grzewczą folii grzewczej (możliwość wycięcia zagłębienia w podkładzie).

Podsumowanie

Na końcowym etapie montażu, rozkładamy folię paroizolacyjną na całej powierzchni z uwzględnieniem zakładki 10 cm na ścianie. Całość zaklejamy taśmą izolacyjną przystępując do kładzenia podłogi.

⚠️ Uwaga! Podłączenie elektryczne do puszki i finalny test systemu grzewczego powinien wykonać elektryk z uprawnieniami. Myślisz nad montażem ogrzewania podłogowego na podczerwień? Zamów wszystkie niezbędne elementy potrzebne do montażu takiego systemu w naszym sklepie: mojeinstalacje.com